Skwer nad Rakówką to efekt jednej z większych rewitalizacji przestrzeni miejskiej w Bełchatowie, która zmieniła oblicze doliny rzeczki przepływającej przez miasto. Miejsce, które jeszcze kilka lat temu nie przykuwało szczególnej uwagi, dziś stanowi zieloną arterię łączącą różne części miasta – zarówno w sensie dosłownym, bo można tędy przejść lub przejechać rowerem z osiedli mieszkaniowych do centrum, jak i społecznym, bo to tutaj mieszkańcy spotykają się na spacery, odpoczynek czy lokalne wydarzenia.
Rakówka sama w sobie to niewielka rzeka, ale dla Bełchatowa ma znaczenie. Przepływa przez miasto, a jej dolina przez lata była zaniedbana. Dopiero kompleksowy projekt „Bełchatów w zieleni” zmienił sytuację – miasto pozyskało ponad 3,6 miliona złotych unijnego dofinansowania, a cała inwestycja pochłonęła 5,5 miliona złotych. Efekt? Kilkanaście nowych lub zrewitalizowanych miejsc wypoczynku, wśród których skwer wzdłuż Rakówki był pionierskim przedsięwzięciem.
- spacerowe alejki wśród zieleni
- strefy relaksu z huśtawkami
- ogrody kieszonkowe w mieście
- rodzinna plaża przy zbiorniku
- zarybiona rzeka z różnorodną fauną
Spacerowa trasa przez miasto
Skwer nad Rakówką to przede wszystkim ciąg spacerowych alejek i ścieżek rowerowych biegnących wzdłuż rzeki. Trasa łączy ze sobą kilka osiedli: Binków, Słoneczne, Edwardów, Okrzei i Budowlanych, prowadząc jednocześnie do centrum miasta. To rozwiązanie doceniają zwłaszcza ci, którzy wolą poruszać się pieszo lub na rowerze – zamiast uczęszczanych ulic można wybrać spokojną trasę w zieleni, gdzie towarzyszy szum wody i śpiew ptaków.
Alejki są utwardzone, więc nadają się do spacerów o każdej porze roku. Wzdłuż trasy ustawiono ławki, altany parkowe, stojaki na rowery. Znajdziemy tu też huśtawki, leżaki, a miejscami nawet hamaki – drobne elementy, które sprawiają, że można tu nie tylko przejść z punktu A do punktu B, ale faktycznie spędzić czas.
Bulwary i ogrody kieszonkowe
W ramach szerszego projektu powstało kilka połączonych ze sobą przestrzeni. Bulwar Jarzębinowy przy ulicy Jarzębinowej, Bulwar Budowlanych ciągnący się od alei Włókniarzy aż do ulicy Mielczarskiego, czy Bulwar Słoneczny na osiedlu Olsztyńskim – wszystkie te miejsca tworzą spójny system terenów zielonych wokół Rakówki. Dodatkowo pojawiły się Nadrzeczne Ogrody Kieszonkowe – małe enklawy zieleni w różnych punktach miasta, które stanowią przyjemne uzupełnienie całości.
Warto też zajrzeć do Ogrodu Wypoczynku Rodzinnego w rejonie ulic Topazowej, Diamentowej, Brylantowej i Szmaragdowej. To miejsce szczególnie docenią rodzice z dziećmi – przestrzeń zaprojektowano z myślą o wypoczynku całych rodzin, z placem zabaw i miejscami do piknikowania.
Do rzeki Rakówki wpuszczono ponad 1300 raków oraz zarybiono ją wieloma gatunkami ryb, w tym szczupakami, karasiami, okoniami, ślizami, jaziami, kleniami i pstrągami potokowymi. Regularne badania ichtiofauny potwierdzają, że rewitalizacja przyniosła efekty i rzeka odzyskuje równowagę biologiczną.
Miejska plaża nad Rakówką
Jednym z ciekawszych elementów całego projektu jest Miejska Plaża Budowlanych, zlokalizowana przy zbiorniku wodnym obok osiedla Budowlanych. Brzmi może nieco egzotycznie jak na środkową Polskę, ale to po prostu zagospodarowany fragment brzegu z pomostem, oczyszczonym dnem i nową roślinnością. Latem można tu posiedzieć nad wodą, pozwiedzać okolicę z perspektywy pomostu, a dzieci uwielbiają obserwować kaczki i inne ptactwo wodne.
Plaża nie jest oczywiście kąpieliskiem – raczej miejscem spotkań i relaksu nad wodą. Powierzchnia wynosi około 150 metrów kwadratowych, więc nie jest to wielki obszar, ale wystarczająco duży, żeby znaleźć spokojny kącik.
Wianki nad Rakówką i inne wydarzenia
Skwer i bulwary nad Rakówką to nie tylko przestrzeń do codziennych spacerów. Miasto organizuje tu różne wydarzenia, z których najbardziej rozpoznawalne to „Wianki nad Rakówką” – coroczne powitanie lata. W programie teatr ognia, plecenie wianków, warsztaty tworzenia świec z naturalnego wosku i muzyka na żywo. To dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce w bardziej świątecznej, wieczornej odsłonie.
Poza tym nad rzeką odbywają się różne akcje ekologiczne, edukacyjne dla szkół (np. dokarmianie kaczek), a lokalne koło wędkarskie współpracuje z naukowcami przy monitoringu stanu rzeki.
Dla kogo to miejsce?
Skwer nad Rakówką sprawdzi się praktycznie dla każdego. Rodziny z dziećmi znajdą tu place zabaw, bezpieczne alejki do nauki jazdy na rowerze i sporo przestrzeni do biegania. Osoby starsze docenią liczne ławki i spokojny klimat – można tu przesiedzieć pół dnia z książką, bez pośpiechu. Rowerzyści mają wygodne połączenie między osiedlami, a biegacze trasę do treningów z dala od samochodów.
Nie jest to miejsce z „wau efektem” – nie ma tu spektakularnych widoków ani atrakcji na miarę parków rozrywki. To po prostu dobrze zaprojektowana przestrzeń miejska, która podnosi jakość życia mieszkańców i daje turystom przyjemne miejsce na odpoczynek podczas zwiedzania Bełchatowa.
Informacje praktyczne
Dostęp: Skwer nad Rakówką jest dostępny bezpłatnie przez całą dobę, przez cały rok. Nie ma biletów, bram ani godzin otwarcia – to publiczna przestrzeń miejska.
Jak dojechać: Najłatwiej samochodem – można zaparkować przy jednym z osiedli (Binków, Budowlanych, Słoneczne) i stamtąd wejść na szlak. Komunikacja miejska obsługuje wszystkie okoliczne osiedla, więc dojazd autobusem też nie stanowi problemu. Dla rowerzystów to naturalna trasa przejazdu przez miasto.
Ile czasu: Spokojny spacer wzdłuż całego skweru zajmie około godziny do półtorej, w zależności od wybranej trasy. Jeśli ktoś chce odpocząć, posiedzieć, może zostać na dłużej – dwie, trzy godziny, zwłaszcza w ładny dzień.
Infrastruktura: Na trasie znajdziemy ławki, altany, stojaki na rowery, place zabaw, leżaki i hamaki. Nie ma natomiast punktów gastronomicznych – warto zabrać coś do picia i jedzenia, jeśli planujemy dłuższy pobyt. Najbliższe sklepy i restauracje znajdują się na osiedlach mieszkaniowych w okolicy.
Najlepsza pora: Wiosna i lato to oczywiście szczyt sezonu, kiedy zieleń jest najbardziej soczysta, a nad rzeką roi się od ptaków. Jesień też ma swój urok – kolorowe liście i spokojniejsza atmosfera. Zimą trasa nadal działa jako szlak komunikacyjny, choć oczywiście nie ma już tej samej atrakcyjności rekreacyjnej.
Park Geologiczny przy rondzie Hallera, znajdujący się w pobliżu skweru, prezentuje charakterystyczne dla Zagłębia Bełchatowskiego głazy – ciekawa atrakcja dla osób zainteresowanych geologią regionu.
Skwer nad Rakówką to przykład udanej rewitalizacji miejskiej – przestrzeń, która wcześniej nie była wykorzystywana, dziś służy mieszkańcom i gościom miasta. Nie trzeba tu specjalnie planować wizyty jako osobnej atrakcji, ale jeśli ktoś jest w Bełchatowie i ma ochotę na spacer w zieleni, to miejsce się sprawdzi.
