Fabryka nielegalnych papierosów

Fabryka nielegalnych papierosów rozbita

Fabryka nielegalnych papierosów rozbita

Fabryka nielegalnych papierosów rozbita. Jak widać CBŚP ma w województwie łódzkim pełne ręce roboty, o czym można się było przekonać kilka dni temu. Tym razem wybór padł nie na producentów amfetaminy, ale papierosów. Akcję przeprowadziło Centralne Biuro Śledcze razem z Krajową Administracją Skarbową w łodzi.

Co się wydarzyło w powiecie łódzkim?

W powiecie łódzkim udało się przeprowadzić akcję, mającą na celu rozbicie fabryki nielegalnych papierosów. W chwili wkroczenia funkcjonariuszy na miejscu było 4 mężczyzn w wieku od 30 do 58 lat. Otrzymali oni zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego oraz nielegalną produkcję papierosów. Zatrzymanym mężczyznom grozi nie tylko grzywna, ale i kara pozbawienia wolności do jednego roku.

Czy nielegalna fabryka papierosów jest opłacalna?

Wyroby tytoniowe są w Polsce legalne bez większych ograniczeń, dlaczego więc niektórzy decydują się na nielegalną produkcję? Sednem sprawy jest tutaj wysoki podatek akcyzowy, który trzeba odprowadzić do budżetu państwa od produkcji i handlu wyrobami tytoniowymi. W przypadku fabryki w powiecie łódzkim, kwota akcyzowa, jaka zostałaby odprowadzona, wyniosłaby 650 tys. złotych. Nie są to małe pieniądze, więc trudno się dziwić, że niektóre osoby wolą prowadzić działalność na własnych warunkach.

Sprzeciw wobec nielegalnemu handlowi tytoniem

Wielu obywateli jednak nie wyraża zgody na nielegalne handlowanie papierosami. Powstały nawet takie inicjatywy jak strona internetowa „Stop szarej strefie”, gdzie można zgłosić nielegalny handel papierosami. Donos taki jest oczywiście anonimowy, a osoba, składająca go, podaje jedynie kod pocztowy i adres e-mail w celach kontaktowych. Informacje te trafiają do spółki Imperial Tobacco. W 2018 r. sprzedano ponad 4 mld sztuk nie legalnych papierosów. Szacuje się, że przy takiej skali nielegalnego handlu budżet państwa traci ponad 520 mln złotych.