Atrakcje dla dzieci w Bełchatowie

Bełchatów to niewielka miejscowość w województwie łódzkim, która już w XIX wieku zyskała miano miasta fabrycznego. Wszystko za sprawą manufaktury włókienniczej, która działała tu nieprzerwanie aż do wybuchu II wojny światowej. Później, gdy nikt nie miał już nadziei na ponowny rozwój miasta, na jego terenie odkryto złoża węgla brunatnego i stworzono innowacyjną kopalnię odkrywkową. Dziś Bełchatów jest zdecydowanym liderem w polskim górnictwie węgla brunatnego. Można pomyśleć, że miasto, które zajmuje się przemysłem górniczym ma niewiele do zaoferowania najmłodszym mieszkańcom oraz turystom. Nic bardziej mylnego! Bełchatów to prawdziwa oaza dla małych podróżników, którzy szukają ciekawych wrażeń. Zobacz jakie atrakcje dla dzieci w Bełchatowie warto odwiedzić.

Zwiedzanie Bełchatowa – PGE Giganty Mocy

Miasto doskonale wykorzystało swoją pozycję lidera w górnictwie i stworzyło niezwykle interesującą atrakcję dla dzieci w Bełchatowie. PGE Giganty Mocy to interaktywne muzeum, w którym zarówno mali jak i dorośli goście mogą dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o historii oraz sposobie działania zakładów paliwowo-energetycznych. Oprócz interesującej wystawy, muzeum organizuje także warsztaty dla najmłodszych, podczas których mogą powiększyć swoją wiedzę w zakresie geologii, paleontologii, przyrody, chemii czy astronomii. Dowodem na to, że PGE Giganty Mocy to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi są liczne nagrody, które otrzymał obiekt. Są to m.in. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny w 2015 roku czy nagroda główna w kategorii miejsce przyjazne rodzinie, w konkursie Ministra Infrastruktury i Rozwoju „Polska Pięknieje – 7 cudów funduszy europejskich”.

Bełchatów atrakcje – PGE Giganty Mocy

Wiemy już, że PGE Giganty Mocy to doskonała atrakcja dla dzieci w Bełchatowie, a teraz powiemy, dlaczego tak jest. Celem, dla którego powstało muzeum była chęć przedstawienia odwiedzającym jakie efekty daje połączenie nowoczesnej technologii z zasobami, które oferuje natura. Każdy kto odwiedzi obiekt dowie się w jaki sposób kształtowały się pokłady węgla w Bełchatowie, jak się je wydobywa i jak to możliwe, że z węgla powstaje energia elektryczna. Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach, podczas których poznają górniczą tradycję i zgłębią różne dyscypliny nauki.

Atrakcje dla dzieci w Bełchatowie – interaktywna zabawa

Nauka przez zabawę to główny cel twórców PGE Giganty Mocy. Wystawa na każdym etapie angażuje dzieci do wspólnej aktywności, dzięki której mogą poznawać różne dyscypliny nauki. Na gości czeka 11 sal, w których wszystkimi zmysłami można doświadczać wystawy. Pomagają w tym panele dotykowe, projekcje, modele do dotykania, siadania, obracania czy słuchania i czucia. Dzięki temu, zdobyta w muzeum wiedza dużo szybciej zapadnie w pamięć i pozostanie w niej na dłużej.

Atrakcje Bełchatowa – nauka przez zabawę w PGE Giganty Mocy

Sale tworzą dwie linie koncepcyjne, które mają pomóc najmłodszym gościom w zrozumieniu, ile czasu upłynęło, odkąd węgiel zaczął się formować aż do dziś, gdy jest wydobywany. Linia Roku zawiera sale takie jak: Wehikuł Czasu, Wiosna, Lato, Jesień i Zima. Wszystkie znajdują się w podziemiach obiektu. Ta część wystawy opowiada o tym jak powstawał węgiel. W Sali Wiosna można dowiedzieć się więcej o morzu mezozoicznym oraz o zwierzętach, które w nim żyły, a ich szczątki są odnajdowane w kopalni do dziś. Wiele z nich można obejrzeć w muzeum.

W Sali Lato przedstawiony jest okres Miocenu, czyli czasu, kiedy powstał węgiel bełchatowski. Można dowiedzieć się tutaj z jakich gatunków się on wykształcił i w jaki sposób przebiegała ewolucja roślin. Sala Jesień to opowieść o zasobach geologicznych Bełchatowa, a Sala Zima to symbol okresu Plejstocenu, w którym żyły mamuty. Szczątki jednego z nich odnaleziono właśnie w okolicach Bełchatowa i można obejrzeć je w muzeum.

Atrakcje dla dzieci w Bełchatowie – sprawdź, jak powstaje prąd

Druga część wystawy nazywaną Linią Dnia opowiada o technologii, która pozwala na wydobycie węgla oraz o tym w jaki sposób produkuje się energię elektryczną. Tutaj znajduje się sześć sal tematycznych. Poranek to sala, w której można obejrzeć modele maszyn, za pomocą których wydobywa się węgiel. W Sali Budzenie można zapoznać się z najciekawszymi tradycjami górniczymi. Dwie kolejne sale, czyli Południe i Popołudnie przedstawiają technologię wytwarzania prądu. W salach Wieczór i Noc zaprezentowane są tereny powyrobiskowe oraz sposoby w jakie są zagospodarowane.

Bełchatów – zwiedzanie z rodziną Gigusiów

Atrakcją dla dzieci, którą najmłodsi bardzo docenią jest towarzystwo multimedialnej rodziny Gigusiów Brunatnych, którzy towarzyszą gościom podczas zwiedzania muzeum. Mały Woltuś, niesforna Dżulka, Robot o Węglowym Sercu, genialny Profesor Om oraz matka natura Gaja. Oprócz samej wystawy na dzieci czeka również sala teatralno-widowiskowa, w której odbywają się ciekawe wydarzenia oraz warsztaty dla szkół. Najmłodsi mogą pobawić się w kąciku Klub Wojtusia.

Atrakcje Bełchatów – Rodzinny Park Rozrywki Figlobajka

Po wizycie w PGE Giganty Mocy warto odwiedzić także inne atrakcje dla dzieci w Bełchatowie. Jedną z nich jest Rodzinny Park Rozrywki Figlobajka Bełchatów. W tym miejscu cała rodzina znajdzie aktywności dla siebie i będzie się świetnie bawić. Do dyspozycji gości oddano niezwykły park trampolin, basen z gąbkami, przestronny małpi gaj z licznymi zjeżdżalniami, tory ninja, karuzela, maszyny do gier, a na największych śmiałków czeka ścianka wspinaczkowa. Najmłodsi goście mogą spędzić czas w strefie bobasa, w której w bezpieczny sposób będą mogli poznawać świat.  A kiedy dzieci będą się bawić, rodzice mogą zrelaksować się w specjalnie do tego przeznaczonej strefie. Czekają tam na nich książki, czasopisma, dostęp do wi-fi, pyszna kawa i herbata.

Miejskie atrakcje dla dzieci w Bełchatowie

Zarówno mali mieszkańcy jak i turyści mogą skorzystać z atrakcji przygotowanych przez miasto Bełchatów. W Miejskim Centrum Kultury można spróbować swoich sił w zajęciach i warsztatach, m.in. plastycznych, muzycznych, tanecznych czy innych. W Muzeum Regionalnym, które znajduje się w zabytkowym Dworku Olszewskich mogą wziąć udział w licznych zajęciach i lekcjach muzealnych. Ponadto, odbywają się tam również ciekawe wykłady dla studentów Uniwersytetu Pierwszego Wieku.

Bełchatów atrakcje – place zabaw

Jeśli mowa o atrakcjach dla dzieci w Bełchatowie to należy wspomnieć również o placach zabaw, których w mieście nie brakuje, bo jest ich aż 27. Nowoczesne, kolorowe, pełne innowacyjnych urządzeń, a co najważniejsze, w pełni bezpieczne. Zimą, gdy korzystanie z placów zabaw jest ograniczone można wybrać się na miejskie lodowisko w Bełchatowie. Znajduje się ono obok miejskich Kortów Tenisowych. Dzieci o młodzież rozpoczynają godzinną jazdę od zabawy „Rozgrzejmy lodowisko w rytmie disco”, podczas której z głośników wybrzmiewają najstarsze muzyczne przeboje. Dzieci mogą liczyć także na ciekawe, kolorowe upominki.

Bełchatów atrakcje dla miłośników adrenaliny

Zarówno starsze jak i młodsze dzieci mogą skorzystać ze ścianki wspinaczkowej w Hali „Energia” w Bełchatowie. Na małych sportowców czeka aż siedem punktów asekuracyjnych. Ponadto, ścianka w obiekcie jest regularnie modyfikowana, aby cały czas była tak samo interesująca. Można wynająć całą ściankę na urodziny czy imprezy klasowe. Starsze dzieci mogą skorzystać ze Skateparku Skateplaza. Na powierzchni 1000 m2 mogą jeździć na deskorolkach, rolkach czy rowerach BMX. Miejsce jest zaprojektowane tak, aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Ponadto, jeździć można również po zmierzchu, ponieważ obiekt jest bardzo dobrze oświetlony.

Co robić z dzieckiem w Bełchatowie – zwiedzanie kopalni

Dla maluchów, które uwielbiają oglądać pracujące maszyny doskonałą atrakcją w Bełchatowie będzie zwiedzanie kopalni. Oprócz standardowej wycieczki po obiekcie, można wybrać również oglądanie całego mechanizmu z jednego z tarasów widokowych: Kleszczów lub Żłobnica. Z góry wszystko wygląda jak wielka makieta z zabawkowymi samochodzikami. Po zwiedzaniu kopalni można pojechać na Górę Kamieńską i spędzić czas na łonie natury. Zimą w tym miejscu działa stok narciarski. Ciekawą alternatywą jest także wycieczka rowerowa. Trasa ma aż 42 kilometry, ale można pokonać również mniejszą odległość.  W okolicach Góry Kamieńskiej przebiega szlak konny, dlatego wszyscy śmiałkowie mogą spróbować swoich sił w nowym sporcie, a doświadczeni jeźdźcy mogą wypożyczyć konia i wybrać się na wycieczkę.