„Nasza krew – nasza ojczyzna"

„Nasza krew – nasza ojczyzna”. Bełchatów bierze udział

„Nasza krew – nasza ojczyzna”. Bełchatów bierze udział

„Nasza krew – nasza ojczyzna” to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest zgromadzenie cennej krwi. Akcję tę zainicjowała Straż Graniczna, która mobilizuje do jej udziału pozostałe służby mundurowe. Oczywiście cywili również zachęcamy do wzięcia udziału.

„Nasza krew – nasza ojczyzna”. Co to za akcja?

Akcja pod hasłem „Nasza krew – nasza ojczyzna” pojawiła się w 2012 r., a zorganizowała ją Straż Graniczna. Patronują jej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Sprawiedliwości, Minister Zdrowia oraz Sekretarz Stanu. Do tej pory udało się zorganizować 8 edycji tej szlachetnej akcji. W latach 2012 – 2019 wzięło w niej udział ok. 25 tys. osób. Oprócz pracowników państwowych do akcji dołączyli przedstawiciele organizacji „Strzelec” oraz różnych lokalnych społeczności. Zebrano łącznie 11 550 l. krwi i jej składników.

Jak wygląda tegoroczna edycja?

Warto nadmienić, że jest to już 9. edycja tej akcji. W tym roku rozpoczęto ją 20 października, a potrwa ona do 20 grudnia. Krew jest niezbędnym surowcem zwłaszcza w dzisiejszych czasach kryzysu, kiedy służby medyczne muszą mierzyć się z nowymi trudnościami. Co należy zrobić, jeśli chce się dołączyć do akcji? Jeśli chcemy wziąć udział w inicjatywnie „Nasza krew – nasza ojczyzna”, wystarczy że zgłosimy się do jednego z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
(RCKiK). W Bełchatowie do tej pory można było odwiedzić RCKiK przy ul Edwardów 3A, ale niestety od 26 października będzie ono zamknięte. Możemy oczywiście skorzystać z innych placówek w województwie w takich miastach jak Piotrków Trybunalski albo Kutno.