Budżet Obywatelski w Województwie Łódzkim

Budżet Obywatelski w Województwie Łódzkim

Budżet Obywatelski w województwie łódzkim

Co to jest Budżet Obywatelski? Jest to demokratyczna inicjatywa, w której mieszkańcy wspólnie decydują o tym, na co mają zostać przeznaczone publiczne pieniądze. Pisaliśmy już o tym, jakie projekty BO wygrały w Bełchatowie oraz opisaliśmy, co czeka bełchatowskie Przytorze. Warto również przyjrzeć się temu, jakie projekty Budżetu Obywatelskiego będą realizowane na terenie całego województwa.

Co ma do zaoferowania Budżet Obywatelski w Łódzkiem?

Co ma do zaoferowania BO w województwie łódzkim? Mamy dobre wieści dla rowerzystów! Już niedługo będą mogli skorzystać z trasy rowerowej w Zawadach, która będzie przebiegać wzdłuż drogi wojewódzkiej 485. Na ten projekt BO zagłosowało aż 2524 mieszkańców, a to dużo więcej niż na projekty w Bełchatowie. Jaki jest koszt wybudowania trasy rowerowej? Tę inwestycję wyceniono na 480 tys. zł., a rowerzyści na pewno jej nie pożałują.

Czy BO wesprze lokalną historię i kulturę?

Jak mieszkańcy województwa łódzkiego głosowali w sprawie projektów, wspierających historię i kulturę? Biblioteka Pedagogiczna w Bełchatowie złożyła projekt „Nowe wyzwania – nowe możliwości”, na który zagłosowało 794 mieszkańców. Zakłada on między innymi kupno książek, audiobooków i e-booków, poruszających temat historii województwa łódzkiego. Dzięki temu projektowi każdy miłośnik lokalnej historii będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę.

Sport i muzyka w powiecie bełchatowskim

Z nowych inwestycji w województwie łódzkich mogą być zadowoleni także fani sportu i melomani. Fani tenisa ziemnego, mieszkający w powiecie bełchatowskim, zagłosowali na projekt „Mistrzostwa powiatu bełchatowskiego w tenisie ziemnym” (774 głosy). Ci, dla których lepszą rozrywką jest zanurzenie się w pięknie muzyki, wybrali „Kulturalny powiat bełchatowski” (726 głosów). Ten projekt BO zakłada serię koncertów pieśni i piosenek patriotycznych, a także warsztaty muzyczno-wokalne.

Co zyskają rodzice i dzieci z województwa łódzkiego?

Ostatni projekt BO, jaki zakwalifikował się do realizacji, nazywa się „Świadomi rodzice – zdrowe dzieci”. Inwestycja ta ma zaoferować wsparcie w wykrywaniu i leczeniu wad postawy u dzieci. Zagłosowało na nią 515 mieszkańców. Szacuje się, że wady postawy występują u 30-60% dzieci i młodzieży, co oznacza, że jest to powszechny problem. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu rodzice z województwa łódzkiego mogą czuć się spokojniejsi.