Projekt „Dziel się uśmiechem"

Projekt „Dziel się uśmiechem” w Bełchatowie

Projekt „Dziel się uśmiechem” w Bełchatowie

Projekt „Dziel się uśmiechem” to ogólnopolska akcja zorganizowana przez PCK i MARS Polska. Jej celem jest lepsza promocja dbania o zęby tak, aby dzieci m.in. nauczyły się zapobiegać próchnicy. W ramach projektów dzieci dostają za darmo takie artykuły jak bezcukrowe gumy, zestawy dentystyczne i specjalne książeczki edukacyjne. Trafiły one do ok. 1,5 tys. dzieci z 4 bełchatowskich szkół podstawowych. Dzieci wezmą udział również w specjalnych lekcjach tematycznych.

Skąd pomysł na projekt „Dziel się uśmiechem”?

Jaka jest historia tej inicjatywy? Działania podjął Polski Czerwony Krzyż wraz z firmą MARS Polska. Projekt „Dziel się uśmiechem” ma również wsparcie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Wszystko po to, aby dzieci lepiej dbały o higienę jamy ustnej i szczotkowały zęby. Według badań aż 25% dzieci myje zęby rzadziej niż 2 razy na dobę. Okazuje się, że rodzice dzieci często nie wiedzą, jak często należy myć zęby i jak dbać o higienę jamy ustnej.

Jak skorzystają z tego projektu bełchatowianie?

W Bełchatowie projekt objął szkoły podstawowe nr 3, 4, 5 oraz 8, a akcja będzie trwać przez miesiąc. Uczniowie bełchatowskich szkół podstawowych z klas 1-4 już otrzymali swoje przybory. Oprócz szczoteczek i gum do żucia młodzi bełchatowianie dostali książeczki edukacyjne „Ja i moje zęby” (dla młodszych uczniów) i „Ja i mój uśmiech” (dla starszych uczniów). Znajdują się w nich gry i ćwiczenia, które mają uczyć jak poprawnie dbać o zęby i zapobiegać próchnicy. W materiałach pojawia się postać Super Wiewiórki, która już od ok. 60 lat jest kojarzona z Polskim Czerwonym Krzyżem.

Wiceprezydent Bełchatowa o projekcie

Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa, popiera tę inicjatywę i przypomina o tym, że dla dzieci szczotkowanie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej jest nudne i uciążliwe. Właśnie dlatego zwraca uwagę na konieczność uczenia dzieci odpowiednich, zdrowych nawyków, aby zostały one z nimi na lata. Trudno się z panem prezydentem nie zgodzić.