Ciąg dalszy problemów z czystością wody w Ławach. Ujęcie zostało całkowicie wyłączone z użytku!

Po raz kolejny w próbkach pobranej wody z ujęcia w Ławach znaleziono szkodliwe bakterie coli. Urząd podjął decyzję o czasowym wyłączeniu wodociągu. Mieszkańcy pobierający wodę z tego ujęcia zostaną przekierowani na sieć wodociągową w Myszkach. Specjaliści mają dokładnie zbadać powód częstego zanieczyszczenia wody w Ławie.

Wodociąg został wyłączony na czas badań

Sanepid ostatnie zgłoszenie o zanieczyszczeniu wody zgłaszał na początku września, a wcześniejsze pod koniec czerwca. Jak widać samo przepłukiwanie wodociągu nic nie daje, ponieważ problem ciągle powraca.

Zapadła decyzja o zamknięciu wodociągu oraz udostępnieniu mieszkańcom wody z ujęcia w Myszkach. Woda ta pochodzi z miejskiej sieci wodociągowej i jest bezpieczna.

Cały proces przełączanie sieci powinien zakończyć się dzisiaj wieczorem 

Po przełączeniu wody mieszkańcy muszą pamiętać o jej przegotowywaniu jeszcze przez jakiś czas. W rurach mogą znajdować się śladowe ilości bakterii. Sanepid nie zaleca spożywania jej bez przegotowania, przygotowywania na jej bazie posiłków oraz mycia w niej warzyw, owoców i zębów. Dopiero po przebadaniu wody w ujęciu w Myszkach Sanepid cofnie swoje zalecenie.

Ujęcie w Ławie zostanie przebadane przez specjalistyczną firmę, która postara się wyjaśnić przyczynę skażenia. Pozwoli to na uniknięcie przyszłych problemów z obecnością bakterii w wodzie.