Zakaz stawiania ławeczek przy grobach w Bełchatowie

Regulamin bełchatowskiego cmentarza zabrania siedzenia przy grobach bliskich. Zapis taki znalazł się w regulaminie nekropolii. Zakaz ustawiania ławeczek ustanowiła Archidiecezja Łódzka. Z jej decyzją nie zgadzają się mieszkańcy Bełchatowa, a także Miejski Radny Marcin Rzepecki.

Interwencja Radnego Miasta

Miejski radny postanowił wyjaśnić sprawę wprowadzenia zakazu używania ławeczek na cmentarzach. Archidiecezja Łódzka w opinii radnego oraz mieszkańców Bełchatowa wydała absurdalny zakaz. Marcin Rzepecki domaga się usunięcia zapisu o ławkach, to kuria wynajmuje od miasta ziemię, na której położony jest cmentarz. Mieszkańcy również są zniesmaczeni zaistniałą sytuacją. Przychodzą na cmentarz, aby pobyć w ciszy przy grobach bliskich. Dużo z nich to osoby starsze, które nie są w stanie dłużej stać, dzięki ławeczkom mogły dłużej pomodlić się lub posiedzieć w ciszy przy grobie.

Kwestia pobierania opłat również budzi kontrowersje

Radny wniósł zastrzeżenie jeszcze do jednej kwestii. Kuria pobiera od rodzin osoby zmarłej opłatę za miejsce na cmentarzu nawet za okres stu lat. Jest to niezgodne z prawem gdyż kuria ma podpisaną umowę o dzierżawę z miastem na dziesięć lat. Pobieranie opłat za dłuższy okres jest bezprawny i bezzasadny. Urząd Miasta czeka na oficjalną odpowiedź kurii w sprawie regulaminu, a także pobierania opłat za miejsce na cmentarzu.