Pamiętajmy o zmianie czasu

Zmiana czasu – pamiętajmy o przestawieniu zegarków

Zmiana czasu – pamiętajmy o przestawieniu zegarków

Zmiana czasu z letniego na zimowy – pamiętajmy o przestawieniu zegarków. Będziemy musieli zrobić to już w ten weekend w nocy z 24 na 25 października. Oczywiście dzisiaj mamy ułatwienie, bo większość urządzeń elektronicznych, zwłaszcza urządzenia smart, aktualizuje się sama. Jeśli jednak wciąż korzystamy z tradycyjnych zegarków albo z mniej zautomatyzowanych urządzeń elektronicznych, musimy to zrobić ręcznie.

Kiedy zmieniamy czas?

Choć wszyscy wiemy o konieczności zmiany czas dwa razy do roku, nie zawsze pamiętamy o tym, kiedy należy przestawić zegarki na czas letni, a kiedy na zimowy. Otóż zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. Z kolei o przestawieniu zegarków z czasu letniego na zimowy musimy pamiętać w ostatnią niedzielę października. W tym roku wypada ona 25 października, a więc czas należy zmienić z godziny 3 na 2. Jest to zawsze dobra wiadomość dla śpiochów, gdyż mogą tej nocy spać godzinę dłużej. Zaleta ta staje się jednak utrapieniem, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni i stajemy się biedniejsi o tę jedną godzinę snu.

Skąd się wzięła tradycja zmiany czasu?

Skąd się wzięła tradycja zmiany czasu? Pierwsze koncepcje na ten temat przypisuje się jeszcze Benjaminowi Franklinowi, choć nie doprowadziły one do wcielenia tej idei w życie. Znacznie bardziej przyczynił się do propagowania pomysłu zmiany czasu anglik William Willet, którzy żył na przełomie XIX i XX w. Ostatecznie jednak zdecydowali się na to Niemcy w czasach pierwszej wojny światowej.

Po co wprowadzono zmianę czasu?

Po co Niemcy wprowadzili system zmiany czasu? Pierwotnie miał on na celu zaoszczędzenie energii, gdyż chodziło o to, aby pracownicy jak najwięcej czasu spędzili przy świetle dziennym. Od tamtego czasu stosuje się ten system w całej Europie, ale czy na pewno powody jego wprowadzenia są nadal aktualne?

Krytyka przeciwko przestawianiu zegarków

System przestawiania zegarków dwa razy do roku ma swoich przeciwników. W 2016 r. Fundacja Republikańska opublikowała raport, według którego tradycja ta jest szkodliwa. Jakie argumenty przeciwko zmianie czasu podaje raport fundacji? Ekspert stowarzyszenia, Radosław Żydok, wymienił co najmniej kilka. Jednym z nich jest fakt, że większość fabryk działa dziś przy sztucznym świetle, co ma się nijak do chęci oszczędzenia energii. Na przestawianiu zegarków cierpi również transport publiczny, który w momencie przestawienia czasu na letni ma godzinne opóźnienie. Z kolei, gdy zmieniamy czas na zimowy, pracownicy transportu są skazani na godzinę bezczynności. Zauważa się również negatywny wpływ na giełdę. W momencie zmiany czasu giełdy kanadyjska i amerykańska zawsze notują straty.

Czy można zrezygnować ze zmiany czasu?

Czy można zrezygnować ze zmiany czasu? Gdyby ten system działał tylko w jednym państwie, nie byłoby problemu z podjęciem szybkiej decyzji na jego temat. Niestety przyjął się on w całej Unii Europejskiej, przez co żadne państwo nie może sobie pozwolić na wyłamanie się. Ciekawe co na to Wielka Brytania.