Zwrot kosztów za przyjęcie uchodźców

Ukraińcy podróżują do naszego kraju i co oczywiste, ma to związek z ucieczką przed wojną. Mowa o ludziach, którzy potrzebują sporej pomocy, ale musimy też pamiętać o czymś jeszcze – nastawienie (do nich) to jedno, natomiast pomoc finansowa drugie. Co robić, gdy ktoś nie może sobie pozwolić na pomoc Ukraińcom?

Refundacja kosztów

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Urząd Miasta Bełchatów. Jak możemy się dowiedzieć, można ubiegać się o refundację kosztów pobytu. Ubieganie się o refundację jest niezwykle proste – wystarczy wypełnić stosowny wniosek (wniosek można otrzymać w Wydziale Spraw Społecznych).

Wypada jeszcze zatrzymać się przy szczegółach – wszystko jest zgodne z rządowym rozporządzeniem. Dla niezorientowanych – chodzi o 40 zł dziennie za osobę. Trzeba również pamiętać o tym, że pieniądze wypłaca się z dołu. Taka forma płatności oznacza, że pieniądze mogą trafić dopiero po wykonaniu określonych obowiązków.

Czas na rozpatrzenie wniosku to miesiąc od dnia złożenia. Informacja o ewentualnym przyznaniu świadczenia będzie wysłana na adres e-mail podany we wniosku.