Atrakcje w województwie łódzkim które musisz koniecznie zobaczyć

Województwo łódzkie mało komu kojarzy się z pięknem dzikiej przyrody i licznymi zabytkami. Warto jednak wybrać się w podróż po tym niedocenianym, a zarazem pięknym zakątku Polski.

Aktywny wypoczynek

Województwo łódzkie obfituje w atrakcje umożliwiające aktywny wypoczynek. Liczne trasy rowerowe, szlaki krajobrazowe i najdłuższa w Europie trasa konna (około 2000 km). Województwo znane jest także z Parków Krajobrazowych. Najpiękniejsze z nich to: Załęczański, Przedborski i Wzniesień Łódzkich.

Łódzka przyroda

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich posiada bajkową scenerię. Niewątpliwie można w nim się zatrzymać na dłużej i zrelaksować. Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić w województwie jest Park Załęczański. Przede wszystkim znajdziecie w nim jurajską przyrodę oraz Rezerwat Przyrody Nieożywionej Węże. W rezerwacie znajdują się liczne jaskinie, chociaż nie są przeznaczone do zwiedzania, to i tak robią wrażenie. Znaną atrakcją rezerwatu jest także Góra Świętej Genowefy (pomnik przyrody), o imponujących rozmiarach 50 metrów na 10. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest Rezerwat Niebieskie Źródła znajdujący się w Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Park ten przede wszystkim słynie ze zbiornika wodnego o pięknej, lazurowej barwie. Nieopodal znajdziemy kolejny rezerwat, czyli Las Jabłoniowy z dzikimi drzewami w sezonie pełnymi owoców.

Zabytki warte obejrzenia w województwie łódzkim

Do najsłynniejszych zabytków można zaliczyć barokowy pałac parkowy w Nieborowie i Park Romantyczny w Arkadii. Blisko Sulejowa, znajduje się zespół klasztorny opactwa cysterskiego. W skrzydle wschodniej klasztoru można także zwiedzić muzeum. Z kolei w Łowiczu warto odwiedzić Bazylikę Katedralną.