Bełchatów i okolice. Gdzie szukać pracy?

Bełchatów to jedno z największych miast w województwie łódzkim, liczące obecnie około 54 tys. mieszkańców. Średniej wielkości miasto jest jednak szeroko znane w Polsce, a wszystko dzięki istniejącemu w regionie zagłębiu paliwowo-energetycznemu. Jak wygląda tutejszy rynek pracy? Dowiedz się, kogo najbardziej potrzebują bełchatowscy pracodawcy.

Bełchatów – miasto tylko przemysłowe?

Większości osób Bełchatów kojarzy się z przemysłem. Są to słuszne skojarzenia, bo nasze miasto jest jednym z głównych ośrodków Piotrkowsko-Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego. To właśnie tu swoją siedzibę ma koncern PGE GiEK, do którego należy m.in. największa w Europie elektrownia na węgiel brunatny i kopalnia węgla brunatnego w Bełchatowie. Działające na terenie miasta centrala PGE, kopalnia oraz elektrownia są miejscem pracy dla ponad 8 tys. osób.

Według deklaracji PGE, bełchatowska elektrownia ma zostać zamknięta w 2036 roku, a w 2038 zakończyć się ma wydobycie węgla brunatnego w regionie. Wielu mieszkańców Bełchatowa obawia się, że spowoduje to znaczny skoku bezrobocia. Czy słusznie?

Stopa bezrobocia w Bełchatowie

Dane dostarczone przez Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie wskazują, że w grudniu 2021 roku 4,7 proc. mieszkańców miasta miało status osoby bezrobotnej. W województwie łódzkim odsetek ten wyniósł wówczas 5,6 proc. Nie jest to jeden z najniższych wyników w kraju, ale sytuacja nie powinna wzbudzać znacznego niepokoju.

Poziom bezrobocia w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Stopa bezrobocia w kraju wyniosła pod koniec roku 5,4 proc. Najlepszy wynik w 2021 roku osiągnął powiat kępiński, znajdujący się w Wielkopolsce. Bez pracy pozostawało tu zaledwie 1,6 proc. mieszkańców. Największy odsetek osób bezrobotnych odnotowano zaś w powiecie szydłowskim, w województwie mazowieckim – stopa bezrobocia wyniosła tu aż 22,3 proc. Na tle kraju Bełchatów nie wygląda więc źle, a mieszkańcy mają szansę na zatrudnienie w różnych sektorach przemysłu, handlu oraz usług.

Poszukiwani pracownicy!

W naszym regionie nie występuje problem zawodów nadwyżkowych. Istnieją jednak stanowiska, na które aplikuje zbyt mało kandydatów. W jakich branżach i dla kogo znajdzie się praca? Bełchatów potrzebuje między innymi pracowników fizycznych oraz wykwalifikowanych specjalistów.

Większość kraju zmaga się z niedoborem robotników budowlanych i drogowych. Nie inaczej jest w Bełchatowie – potrzebni są m.in. betoniarze, zbrojarze, murarze oraz pracownicy do robót wykończeniowych. Pracodawcy poszukują również osób do prac magazynowych. W tych branżach legalne zatrudnienie znajdą też cudzoziemcy.
Braki kadrowe odczuwalne są także w ochronie zdrowia. Lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych poszukują nie tylko placówki państwowe, ale również prywatne.
W regionie powstają nowe przedszkola, z czym wiąże się zwiększone zapotrzebowanie na opiekunów przedszkolnych. Problemu ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć również nauczyciele kształcenia wczesnoszkolnego, nauczyciele ogólnokształcący i pedagogowie.

Mieszkańcy Bełchatowa, którzy poszukują aktualnie zatrudnienia, powinni regularnie sprawdzać dostępne w sieci oferty pracy. Warto również skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie. Dostępne są tam nie tylko ogłoszenia nadsyłane przez lokalnych pracodawców, ale i kursy, dzięki którym można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.