Dni papieskie w Bełchatowie

Dni papieskie w Bełchatowie. 42. rocznica inauguracji

Dni papieskie w Bełchatowie

Dni papieskie w Bełchatowie obchodzi się co roku, a ich celem jest upamiętnienie papieża Jana Pawła II. W tym roku przypadła 42. rocznica inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, który na tronie piotrowym zasiadł w roku 1978. Dla Bełchatowian jest to szczególna rocznica, bo to właśnie Papież Polak jest patronem Bełchatowa, a także został uznany honorowym obywatelem miasta.

Jak bełchatowianie obchodzili dni papieskie?

Jak bełchatowianie obchodzili dni papieskie? W obchodach 42. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II wzięli udział prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Mariusz Matyśkiewicz. Czechowska i Matyśkiewicz złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża, a potem odbyło się nabożeństwo. Zostało ono odprawione w ogrodach parafii farnej w intencji bełchatowian.

Dlaczego październik?

Dlaczego dni papieskie przypadają na październik? Bełchatowianie dobrze wiedzą, że październik oznacza dwie ważne daty związane z Janem Pawłem II. 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został 264. Biskupem Rzymu, a 22 października odbyła się oficjalna inauguracja jego pontyfikatu. W październiku wierni przystępują do jeszcze jednej uroczystości, aby uczcić inną ważną dla nich postać. Chodzi o bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, którego rocznica śmierci przypada na 19 października. Jest to jednak data umowna, gdyż nie ma pewności co do tego, którego dokładnie dnia zginął ks. Jerzy. W tym roku obchodziliśmy 36 rocznicę jego śmierci, a upamiętnili ją również wiceprezydenci Bełchatowa i przedstawiciele rady miejskiej. Złożyli oni wiązanki pod tablicą, upamiętniającą błogosławionego, która znajduje się w pobliżu parafii NMP Nieustającej Pomocy.