Jaki dysk SSD wybrać do konsoli Playstation 5. Czy SSD M.2 1TB będzie odpowiedni?

Wraz z nowoczesnymi konsolami pojawiają się również bardziej rozbudowane i realistyczne gry, które zajmują sporo miejsca. Aby zyskać więcej miejsca na gry i przyspieszyć ich działanie oraz wczytywanie się kolejnych lokalizacji, warto rozbudować pamięć o dysk SSD. Jaki model wybrać? Czy dysk SSD M.2 1TB będzie wystarczający?

Po co dysk SSD NVMe do konsoli?

Pierwsze konsole PS5, które pojawiły się na rynku, mają zaledwie 825GB. Rzeczywiste miejsce na instalowanie gier to ok. 670GB. Resztę zajmuje system czy wbudowane aplikacje. Choć dla wielu osób pojemność ta wydaje się w zupełności wystarczająca, współczesne gry są dużo bardziej rozbudowane niż jeszcze kilka lat temu. To wiąże się również z większą ilością zajmowanego miejsca. Niektóre gry mają nawet 100 czy 200GB rozmiaru. A więc na dysku 825GB zmieści się ich zaledwie kilka. Dla zapalonych graczy może być to zdecydowanie za mało. Rozwiązaniem wówczas pozostaje rozszerzenie dysku SSD NVMe o dodatkową pojemność.

Czy dysk SSD M.2 1TB będzie odpowiedni do PS5? Wymagania konsoli

Nie każdy dysk będzie kompatybilny z konsolą PS5, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy dowiedzieć się, jakie wymagania w tym zakresie ma samo urządzenie. Warto pamiętać, że wymiana dysku w konsoli nie jest możliwa, ale już jego rozbudowa jak najbardziej. Umożliwia to dodatkowy port M.2. Jakie wymagania stawia konsola względem dodatkowego dysku?

Przede wszystkim producent zaleca prędkość odczytu na poziomie 5500 MB/s. Z góry więc mamy odrzucone wszystkie dyski 1TB M.2, które obsługują interfejs PCIe 3.0. Ich maksymalna prędkość odczytu sekwencyjnego sięga zwykle 3500 MB/s. Zresztą, producent wyraźnie zaznaczył, że wymagany dysk to SSD M.2 NVMe (Key M) z obsługą PCI-Express Gen4x4. Jeśli chodzi o jego pojemność, możliwe jest rozszerzenie pamięci od 250GB do 8TB. Oznacza to, że dysk SSD M.2 1TB będzie jak najbardziej odpowiedni. Ponadto wskazane typy urządzenia to: 2230, 2242, 2260, 2280, 22110. Maksymalny rozmiar wraz z mechanizmem rozpraszania ciepła nie może przekraczać 110 mm x 25 mm x 11,25 mm.

Istotną kwestią jest też wspomniany mechanizm rozpraszania ciepła, czyli po prostu chłodzenie dysku. Wymagające gry mogą znacznie obciążyć dysk, dlatego wskazany jest radiator i płytka odprowadzająca ciepło. Możemy ją zamocować samodzielnie lub wybrać np. dysk M.2 SSD 1TB z wbudowanym radiatorem.

Dysk M.2 SSD 1TB Samsung 990 Pro Heatsink – odpowiedni dla PS5

Dysk Samsung 990 PRO Heatsink wydaje się być odpowiednim wyborem dla konsoli PS5. Przede wszystkim charakteryzuje go niezwykła szybkość. Prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego wynosi kolejno 7450/6900 MB/s*. Należy wspomnieć, że jest to dysk 1TB M.2 z radiatorem, który skutecznie odprowadza ciepło, zapobiegając przegrzaniu się urządzenia, a tym samym spadkom wydajności.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.