Kleszczów zadba o prąd dla swoich mieszkańców. Ogromna inwestycja z PGE.

W 2023 r. gmina Kleszczów planuje przeznaczyć do 60 mln zł na wspólny projekt z Polską Grupą Energetyczną. PGE Soleo Kleszczów, która właśnie otrzymała koncesję na budowę dużej farmy fotowoltaicznej o mocy 50 megawatów. Inwestycja powstanie w najbogatszej gminie w Polsce i obejmie obszar około 50 hektarów.

„Dzisiaj prawdopodobnie będziemy jedyną gminą w Polsce, która taką farmę będzie posiadała i to z największym operatorem energetycznym” – mówił Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów, podczas ostatniej sesji rady gminy.

Wiadomo już, że do końca 2024 roku ma powstać duże pole fotowoltaiczne. Projekt jest realizowany przez PGE Soleo Kleszczów, w którym na mocy umowy joint venture PGE Energia Odnawialna i Gmina Kleszczów posiadają po 50% udziałów. Uzyskały tym samym pozwolenie na budowę. Według wstępnych szacunków średnioroczna produkcja farmy wyniesie 53 GWh, co zaspokoi potrzeby energetyczne ok. 25 tys. gospodarstw domowych

PGE i PGE Energia Odnawialna oraz Gmina Kleszczów będą realizować inwestycję w trybie aukcji lub długoterminowych umów sprzedaży energii elektrycznej.