KWB Bełchatów przeciwko decyzjom PGE

KWB Bełchatów przeciwko decyzjom PGE

KWB Bełchatów sprzeciwia się decyzji PGE

KWB Bełchatów ma przejść poważne zmiany, co nie podoba się górnikom. Przewodniczący kopalnianej „Solidarności”, Ryszard Fryś, zapowiada, że może dojść do strajku ostrzegawczego. Oznacza to, że prace w KWB Bełchatów zostaną wstrzymane na 2 godziny, a związkowcy przejmą kontrolę nad zakładem.

Przeciw czemu sprzeciwiają się górnicy z KWB Bełchatów?

Prezes PGE, Wojciech Dąbrowski, odwiedził Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów kilka miesięcy temu i zapowiedział zmiany. Wskazał na konieczność modernizacji energetyki, a w tym wydzielenie aktywów węglowych. Zapytany o termin realizacji odpowiedział, że można to przeprowadzić w ciągu dwóch lat od czasu, gdy rząd podejmie w tej kwestii ostateczne decyzje.

Bełchatowianie za Złoczewem

PGE nie tylko postanowiło wydzielić aktywa węglowe, ale też nie zgodziło się na budowę odkrywki Złoczew. Związkowcy uznali to za cios przeciwko górnictwu, chociaż Dąbrowski tłumaczy się przyczynami ekonomicznymi. Według obliczeń PGE potencjał wydobywczy odkrywki Złoczew to zaledwie 18 mln ton węgla rocznie. Dla porównania – w polu Bełchatów i Szczerców wydobywa się łącznie 40 mln ton węgla, a to robi różnice.

Jakie działania podejmują związkowcy z Bełchatowa?

Jakie działania podejmuje KWB Bełchatów? Strajk ostrzegawczy ma zostać przeprowadzony już w ciągu 1-2 tygodni, ale to nie jedyna broń związkowców. Górnicy rozważają również przeprowadzanie referendum, które miałoby dotyczyć strajku generalnego w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. O tym, czy do takiego scenariusza dojdzie, zależy wynik strajku ostrzegawczego.

Jaki jest cel strajku ostrzegawczego?

Przewodniczący „Sierpnia 80″, Leszek Skowronek uznaje słuszność strajku i jest gotów do walki. Mówi, że strajk ma uświadomić pracownikom powagę sytuacji, ale też poszerzyć ich wiedzę. Skowronek chce się również przekonać, jak wielka jest determinacja górników KWB Bełchatów do strajku. Jego zdaniem wycofanie aktywów węglowych oznacza odebranie kopalni szans na rozwój i wprowadzenie jej w stan agonii. Szef „Sierpnia 80″ podważa również sens istnienia podatku od CO2 i ma żal do rządu o niszczenie górnictwa. Kto wygra ten spór?