Projekty Budżetu Obywatelskiego

Projekty BO w czasach pandemii. Co się zmieni?

Projekty BO w czasach pandemii.

Wkrótce rozpocznie się siódma edycja Budżetu Obywatelskiego, a w jej ramach planowana jest realizacja pięciu projektów. Dzielą się one na tzw. projekty twarde i miękkie. Do projektów twardych należą remont, rozbudowa i ogrodzenie placu zabaw na os. Przytorze, czy tzw. „Zielone Grocholice” W planach jest także przebudowa miejskiego lodowiska w celu utworzenia przestrzeni do jazdy na rolkach i wrotkach. Do miękkich projektów można zaliczyć „Zdrowie na PLUS” oraz program kastracji i sterylizacji psów oraz kotów.

Czy pandemia wpłynie na realizację projektów BO?

Czy pandemia koronawirusa utrudni bełchatowianom realizację projektów BO? Rzecznik Urzędu Miasta Bełchatowa, Kryspina Rogowska, utrzymuje, że dopóki trwa trudna sytuacja epidemiczna, należy wstrzymać realizację projektu prozdrowotnego. Nie wiadomo zatem, kiedy projekt „Zdrowie na PLUS” wejdzie w życie. Trudno też przewidzieć, czy obostrzenia związane z pandemią wpłyną na realizację pozostałych projektów.

Na jakie projekty BO głosowali bełchatowianie?

Podczas przygotowań do siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego, bełchatowianie mieli możliwość wybrać, które projekty najbardziej przypadają im do gustu. Najlepszy wynik wśród projektów twardych zdobył projekt przebudowy bełchatowskiego Przytorza – 646 głosów. Jego celem jest to, aby osiedle stało się bardziej przestrzenne i oświetlone. Pojawią się również atrakcje dla dzieci, takie jak huśtawki i zjeżdżalnie.

Drugim najchętniej wybieranym przez bełchatowian projektem twardym BO okazały się „Zielone Grocholice”. Dotyczy on rewitalizacji określonych terenów zielonych, w tym parku Józefa Markiewicza oraz parku przy ul. Trackiej. Jak bardzo mieszkańcy Bełchatowa są przywiązani do swoich terenów zielonych? Jak widać dosyć mocno, bo na ten projekt zagłosowało 638 mieszkańców.

Co z miękkimi projektami BO?

Wśród projektów miękkich zgłoszonych do siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego program kastracji i sterylizacji bardziej przekonał bełchatowian niż „Zdrowie na PLUS”. Liczba głosów, jakie zdobył ten pierwszy, opiewa na 754, podczas gdy drugi zdobył ich 652. Niestety zwolennicy tego drugiego projektu będą musieli chwilowo obejść się smakiem.