Rada Miejska w Bełchatowie zdecydowała o podwyżce opłat za dodatkowe godziny pobytu dzieci w przedszkolach

Podczas sesji rady miejskiej, która odbyła się w czwartek, urzędnicy miejskiego rządu w Bełchatowie zdecydowali o podniesieniu opłat za usługi edukacyjne oferowane przez miejskie placówki. Wpływ na tę decyzję miały ostatnie zmiany cen usług utrzymania szkół i przedszkoli. Kolejną podwyżką opłat będą dotknięci rodzice bełchatowian.

Sesja Rady Miejskiej w Bełchatowie rozpoczęła się 20 czerwca, punktualnie o godzinie 10:00. Radni od razu zajęli się sprawą uchwały dotyczącej podwyższenia opłat za przedszkola i oddziały przedszkolne prowadzone przez urząd miasta. Ta zmiana wprowadza nowe opłaty za korzystanie z tych placówek przez dzieci mieszkańców miasta.

Warto przypomnieć, że do tej pory rodzice nie musieli płacić za pierwsze 5 godzin pobytu swojego dziecka w przedszkolu. Każda następna godzina była jednak płatna – koszt wynosił 1,14 zł. Teraz jednak, począwszy od września, opłaty za dodatkowe godziny pobytu dzieci w przedszkolach będą wyższe.

Według informacji zawartych w uzasadnieniu do uchwały, Ministerstwo Edukacji i Nauki wezwało w lutym do waloryzacji opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Nowa maksymalna stawka za każdą dodatkową godzinę pobytu wynosi 1,44 zł. Taką kwotę zaproponowano podczas sesji rady miejskiej w Bełchatowie.

Zwiększenie opłat o 30 groszy za dodatkową godzinę zostało uzasadnione wzrostem kosztów usług związanych z utrzymaniem szkół i przedszkoli. Radni debatowali nad propozycją podwyżki, którą ostatecznie przyjęli. Za uchwałą głosowało 13 osób. Przeciwko byli Dariusz Kubiak (PiS) i Dariusz Matyśkiewicz (PLUS). Siedmiu radnych wstrzymało się od głosu – byli to Mirosław Mielus, Arkadiusz Rożniatowski, Marcin Rzepecki, Monika Selerowicz, Izabela Wrzosek, Joanna Zalejska i Beata Żuraw. Nieobecny na sesji był Krzysztof Zochniak.