referendum strajkowe

Referendum strajkowe związkowców z Bełchatowa

Referendum strajkowe związkowców z Bełchatowa

Referendum strajkowe związkowców z Bełchatowa. Przedstawiciele górniczych i energetycznych związków zawodowych jakiś czas temu wyrazili sprzeciw wobec określonych decyzji PGE. Zapowiedzieli wtedy plan przeprowadzenia referendum strajkowego, którego datę już znamy. Rzeczone głosowanie odbędzie się 3 listopada.

Dlaczego górnicy protestują?

Dlaczego górnicy protestują? Kiedy tylko w tym roku PGE ogłosiło rezygnację z aktywów węglowych i inwestycji w odkrywkę Złoczew, górnicy poczuli się zagrożeni. Natychmiast zagrozili strajkiem, choć nie było jeszcze pewne, jak sprawy się potoczą. Dzisiaj już wiemy, że Komitet Protestacyjno-Strajkowy GK PGE ogłosił rozpoczęcie referendum strajkowego na dzień 3 listopada. Do komitetu tego należą związkowcy z bełchatowskiej KWB i elektrowni oraz kilku innych zakładów.

Zapowiedź referendum strajkowego

Związkowcy mają żal do PGE, że przez tak długi czas uchylali się od działań. Górnicy wielokrotnie wzywali Polską Grupę Energetyczną do wzięcia pod uwagę ich potrzeb. Niestety do tej pory nie udało się rozwiązać tych sporów. Andrzej Nalepa, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Elektrowni Bełchatów, stara się zachęcić pracowników do działania. Jak sam przyznaje, nie wiadomo jeszcze jak i przez ile dni będzie przebiegać głosowanie, ale wiemy, że górnicy wystąpili już o listy referendalne. Przyznają jednak z żalem że dodatkowym utrudnieniem jest obecny stan pandemii. Wsparcia udzieliły również związki zawodowe „F1″, „Sierpień 80″ oraz „MZZ Odkrywka”

Związkowcy zarzucają górnikom brak determinacji i zaangażowania. Apelują o to, aby wzięli sprawy w swoje ręce i zadbali o swój byt oraz swoich rodzin. Faktem jest, że wielu górników i energetyków jest jedynymi żywicielami rodziny i utrata pracy może prowadzić do rodzinnej tragedii. Zarząd PGE musi mieć świadomość, że rezygnacja z aktywów węglowych jest nie tylko sposobem na dbanie o środowisko, ale też potężnym ciosem dla wielu rodzin w Bełchatowie i innych miastach przemysłowych.