PGE przed rozmowami

PGE przed rozmowami z Greenpeace Polska

PGE przed rozmowami z Greenpeace Polska

PGE przed rozmowami z Greenpeace Polska. Wkrótce odbędą się mediacje między obiema stronami, a zasądził je Sąd Okręgowy w Łodzi. Jak widać Polska Grupa Energetyczna nie ma łatwo w tym roku i musi starannie obmyślać strategie. Spółka musi zmierzyć się nie tylko z niezadowolonymi górnikami, ale także z organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska.

O co poszło?

Czego tak naprawdę dotyczy spór między PGE a Greenpeace Polska? Działająca na rzecz ohrony przyrody organizacja pozwała Polską Grupę Energetyczną o… niszczenie środowiska. Przedstawiciele PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformowali, że musieli stawić się przed sądem z powodu oskarżeń aktywistów Greenpeace’u. Złożeniem pozwu zajęła się fundacja ClientEarth „Prawnicy dla Ziemi”. Sąd postanowił, że obie strony muszę przeprowadzić między sobą dyskusje i dojść do kompromisu.

Jakie zarzuty postawiono Polskiej Grupie Energetycznej?

Czy PGE przed rozmowami z działaczami ma się czego obawiać? Czy przedstawiciele spółki są gotowi, aby bronić swoje stanowiska w świetle zarzutów? Trudno powiedzieć, choć ich oponenci wydają się naprawdę twardzi. Przedstawiają bardzo precyzyjne postulaty. M.in. domagają się, aby do 2030 r. PGE odeszło od spalania węgla brunatnego w 11 blokach Elektrowni Bełchatów. W ostatnim bloku 853 MW zaś do 2035 r. Twierdzą oni, że te zakłady niszczą środowisko w sposób wielowymiarowy. Wliczają w to ogromną emisję CO2 oraz odwodnienie całego regionu. Ma to rzekomo prowadzić do zagrożenia pustynnieniem.

Jak się broni PGE?

Jak się broni PGE przed zarzutami? Podczas mediacji z Greenpeace Polska przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej zamierzają przedstawić niektóre ze swoich działań. Chodzi o te, które w ich ocenie już zdążyły poprawić sprawność jednostek wytwórczych. Sandra Apasionek, rzecznik prasowy PGE, zapowiada, że powołane zostaną specjalne zespoły robocze, zajmujące się transformacją Kompleksu Turów i Bełchatów. Celem ich jest przygotowanie koncepcji rozwoju kompleksów górniczo-energetycznych a także określenie projektów, które mają być zaimplementowane w obszarze energetyki zero- i niskoemisyjnej.