Sztab kryzysowy w powiecie

Cała Polska robi wiele, aby pomóc Ukraińcom, którzy zdecydowali się na ucieczkę ze swojego kraju. To piękne, ale trzeba też pamiętać o tym, że działania należy prowadzić rozsądnie. Co za tym idzie, w powiecie zdecydowano się na zwołanie sztabu kryzysowego.

Co możemy powiedzieć?

Jak się można domyślić, podczas zebrania poruszono wiele istotnych tematów. Musimy pamiętać o tym, że wojna na Ukrainie dopiero się zaczęła i prawdę mówiąc, nie wiemy, jak długo potrwa.

W ten sposób dochodzimy do ustaleń – na pewno warto wiedzieć, że możemy mówić o schemacie prowadzenia akcji humanitarnych. Wszystko sprowadza się do czterech obszarów – wyznaczanie punktów zbiórek, posegregowanie darów, transport do magazynu powiatowego i transport do magazynu głównego. Wiadomo też, że za zakwaterowanie mają odpowiadać (w pierwszej kolejności) gminy. Co więcej, należy wykorzystać własne zasoby.

Możemy również mówić o nieodpłatnej pomocy medycznej dla Ukraińców, poszukiwaniu osób znających ukraiński i poszukiwaniu firm do przewożenia darów. Skoro jesteśmy przy transporcie, dobrze wiedzieć, że strażacy zaoferowali wsparcie.

Tutaj poczytasz o pomocy, jaką zapewnia Poznań.