Weekend w Bełchatowie – co warto zobaczyć?

 Bełchatów wielu osobom kojarzy się z miejscowością industrialną i przemysłową. Wszystko za sprawą największej kopalni węgla brunatnego w Polsce i znajdującej się tuż obok elektrowni.  Jednak miasto to również doskonałe miejsce na weekendową wycieczkę, podczas której można zobaczyć wiele ciekawych atrakcji. Świetna zabawa czeka tutaj zarówno na małych jak i dużych gości. Sprawdź co robić przez weekend w Bełchatowie.

Weekend w Bełchatowie – zwiedzanie kopalni węgla brunatnego

Podczas weekendowej wizyty w Bełchatowie trzeba zobaczyć największą atrakcję w okolicy, czyli kopalnię węgla brunatnego. To jedyne miejsce w Polsce, w którym można obejrzeć długie na 12 km i głębokie na 200 metrów wgłębienie w ziemi. Właśnie z niego wydobywany jest węgiel brunatny, który powstał dzięki roślinom rosnącym tutaj aż 20 milionów lat wcześniej. Każdego roku z ziemi wydobywane jest aż 40 milionów ton węgla, co stanowi 60% rocznego wydobycia w Polsce. Niedaleko mieści się także największa na świecie elektrownia, w której energia powstaje z węgla brunatnego. Niestety uplasowała się także w innym rankingu, którym nie może się pochwalić. Zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród podmiotów, które emitują najwięcej dwutlenku węgla w Unii Europejskiej.

referendum strajkowe

Atrakcje na weekend w Bełchatowie – Góra Kamieńsk

Po odwiedzeniu kopalni oraz elektrowni warto wybrać się na Górę Kamieńsk, czyli do Ośrodka Sportu i Rekreacji usytuowanego na zboczu zwałowiska, które powstało z wierzchniej warstwy ziemi usypywanej podczas wydobywania węgla. Co ciekawe, dzięki Górze Kamieńsk okolice Bełchatowa znowu zapisały się w pewnym rankingu. Tym razem na pierwszym miejscu listy najwyższych wzniesień w centralnej Polsce oraz najdłuższych stoków narciarskich w środkowej części kraju. W zimę narciarze mogą korzystać tu nawet z 760 metrów stoku z najszerszym punktem 150 metrów. Stok jest wyposażony w nowoczesne oświetlenie, jest sztucznie dośnieżany i ratrakowany, więc panujące na nim warunki sprzyjają narciarzom. Turyści mogą korzystać z czteroosobowej kolejki linowej lub wyciągu talerzykowego.

W cieplejszych porach roku Góra Kamieńsk oferuje inne atrakcje. Można pojeździć na torze saneczkowym lub gokartach, powspinać się na ściance lub wybrać się na wycieczkę rowerową po jednej z trzech oznakowanych tras. Najdłuższa z nich ma aż 18 kilometrów długości, a średnia i najkrótsza ciągną się przez 12 kilometrów. Łącznie na Górze Kamieńsk można skorzystać aż z 42 kilometrów tras przeznaczonych dla rowerów. W trakcie aktywności można posilić się w jednej z restauracji, które są otwarte w tym miejscu. Wycieczka na Górę Kamieńsk to doskonały sposób na aktywne spędzenie weekendu w Bełchatowie, zarówno samodzielnie jak i w gronie przyjaciół albo rodziny.

Co robić przez weekend w Bełchatowie?

Wszyscy, którzy odwiedzają Bełchatów w weekend i uwielbiają spacery powinni wybrać się do Sadu Jabłoniowego. Rośnie tutaj aż 10 odmian domowych jabłoni oraz siedem rodzajów krzewów owocowych. Wiosną, kiedy rośliny kwitną, spacer w Sadzie jest prawdziwym rajem dla wszystkich zmysłów. Kolejnym doskonałym miejscem na spacer jest Dworek Olszewskich w Bełchatowie. Budynek wybudowano już w XVIII wieku. Dziś otacza go mnóstwo zielonej przestrzeni wyposażonej w infrastrukturę, która sprzyja przyjemnym spacerom. Dworek to doskonały sposób na popołudniowy relaks. Można usiąść na ławce z książką, podziwiać piękny krajobraz i słuchać świergotu ptaków.

Miłośników historii z pewnością ucieszy, że w zabytkowym budynku obecnie znajduje się Muzeum Regionalne, w którym można obejrzeć piękne szlacheckie wnętrza, w których dawniej mieszkali Bełchatowianie. Jest też Salonik Tradycji Niepodległościowych oraz wystawa, która pokazuje, jak zmieniał się Bełchatów od czasów kamienia łupanego aż do dziś. Warto wiedzieć, że wstęp do muzeum jest bezpłatny w każdą niedzielę. Następnym idealnym miejscem na spacer jest Plac Gabriela Narutowicza w Bełchatowie. Można tutaj posłuchać szumu fontanny i zjeść pyszne lody z jednej z pobliskich kawiarni. Dzieci mogą radośnie spędzić czas na placu zabaw, a dorośli zrelaksować się w towarzystwie bujnej roślinności.

Interaktywne atrakcje na weekend w Bełchatowie

Odwiedzjąc Bełchatów w weekend nie można zapomnieć o wizycie w PGE Giganty Mocy. Niezwykła, interaktywna wystawa pokazuje odwiedzającym w jaki sposób odbywał się rozwój Bełchatowa i czemu miasto zawdzięcza swoje bogactwo geologiczne. Przedstawia także efekt jakie daje połączenie natury z techniką. Muzeum swój niezwykły charakter zawdzięcza nowoczesnej wystawie, która angażuje wszystkie zmysły swoich obserwatorów. Atrakcja jest doskonałą rozrywką zarówno dla dzieci jak i dorosłych i gwarantuje, że w PGE Giganty Mocy nikt nie będzie się nudził. W przystępny sposób przedstawiono tutaj wszystkie aspekty związane z powstaniem i wydobyciem węgla brunatnego. Odwiedzający przechodzą przez 11 sal, w których każdym zmysłem poznają umieszczone w nich eksponaty. Projekcje multimedialne, panele dotykowe, modele interaktywne to tylko niektóre z narzędzi, które sprawiają, że wizyta w muzeum jest tak fascynującą przygodą.

Weekend w Bełchatowie – najlepsze atrakcje

Jedenaście wspomnianych sal tworzy dwie linie koncepcyjne: Roku i Dnia. Dzięki pierwszej z nich, dzieciom łatwiej jest zrozumieć jak dużo czasu upłynęło od momentu, gdy pokłady węgla zaczęły się formować.  Za jej pomocą przedstawiono bowiem okres od mezozoiku aż do dziś. Używając Linii Dnia pokazano dużo krótszy okres, w którym węgiel poddawano eksploatacji. Podczas zwiedzania linii Roku, goście przechodzą przez kolejne sale, zaczynając od Wiosny, który pokazuje bogactwo fauny w mezozoiku, przez Lato, czyli czas Miocenu, w którym powstał bełchatowski surowiec. Widzowie mogą też zobaczyć w jaki sposób ewoluowały rośliny i z których powstał węgiel. Kolejne z pomieszczeń, czyli Jesień obrazuje zasoby geologiczne regionu, a ostatnia – sala Zima pokazuje Plejstocen – okres, w którym żyły mamuty. Szczątki jednego z nich znaleziono właśnie w tym regionie i można oglądać je na jednej z części wystawy.

Atrakcje w Bełchatowie – zobacz, jak wydobywa się węgiel

Linia Dnia pokazuje w jaki sposób wydobywany jest węgiel i jak przebiega produkcja energii elektrycznej. Pierwsze pomieszczenie to sala Poranek, która przypomina wyrobisko kopalni. Można obejrzeć w niej modele maszyn, którymi wydobywa się surowiec. Kolejna sala przedstawia intensywny rozwój miasta. Następne pomieszczenia to Południe i Popołudnie, gdzie poświęcono uwagę technologii wytwarzania prądu. Ostatnie sale to Wieczór i Noc, które obrazują w jaki sposób można zagospodarować tereny powyrobiskowe i pokazują ekologiczne kwestie dotyczące wydobywania bełchatowskiego surowca.

Atrakcje dla dzieci w Bełchatowie

Weekend w Bełchatowie z dziećmi to również doskonała okazja, aby wziąć udział w warsztatach dla najmłodszych organizowanych przez PGE Giganty Mocy. Maluchy mogą w aktywny i interesujący dla nich sposób dowiedzieć się więcej o tematach przedstawionych w muzeum. Na zajęciach mali goście tworzą prace plastyczne, pracują w grupach, poznają trudne słownictwo i uczą się przez zabawę. Dzieci mogą wziąć także udział w projekcji filmów animowanych, dzięki którym zyskają dużą dawkę wiedzy o przyrodzie. Po obejrzeniu bajki „Przygody kropelki” maluchy będą wiedziały, jak powstaje para wodna, lód i śnieg czy też jak kropla wody pokonuje drogę od chmury aż do kranu w ich domu.

Bełchatów na weekend – przygoda z klockami Lego

Jeśli mowa o atrakcjach dla dzieci na weekend w Bełchatowie warto wspomnieć o Klockowni Focus Mall, w której najmłodsi mogą samodzielnie lub z pomocą rodziców bawić się klockami Lego. Ogromna liczba klocków sprawia, że nie ma rzeczy, których nie da się zbudować. Dzieci mogą dać się ponieść fantazji i stworzyć to, co tylko przyjdzie im do głowy. Co ciekawe, klocki są dostosowane do wieku maluchów. Dlatego, wystarczy, że dziecko ma rok i już może bawić się w Klockowni. Świetnym urozmaiceniem jest ogromny dźwig, którym można przewozić duże elementy i budować potężne konstrukcje. Jeśli rodzice nie mają czasu na zabawę ze swoimi pociechami lub po prostu wolą się w tym zrelaksować w inny sposób, personel Klockowni zajmie się małymi konstruktorami i zapewni im świetną zabawę.

Weekend w Bełchatowie dla miłośników adrenaliny

Dla miłośników adrenaliny również nie zabraknie atrakcji w Bełchatowie. Jedną z nich jest escape room, w którym w ciągu 70 minut uczestnicy muszą rozwiązać serię łamigłówek, która pozwoli im wyjść z zamkniętego pokoju. Bardziej żądni przygód mogą zapisać się do szkoły spadochronowej Pete Skydive i odbyć skok ze spadochronem. Taka atrakcja z pewnością sprawi, że weekend w Bełchatowie będzie zapamiętany na bardzo długo.