5 powodów, dlaczego warto zaopatrzyć się w leki i suplementy z witaminą B Complex

Witaminy z grupy B wpływają na harmonijne funkcjonowanie całego organizmu. Odgrywają niezmiernie ważną rolę w licznych procesach metabolicznych. Odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego i krwiotwórczego. Utrzymują prawidłowy poziom białka, tłuszczów oraz węglowodanów. Są niezbędne do syntezy hormonów i cholesterolu. Regulują poziom energii i odpowiadają za biegłość myślenia. Są niezbędne do zachowania zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci. Są zatem witaminami niezbędnymi do życia. Ponieważ ludzki organizm poza witaminą B12 nie jest w stanie magazynować witamin z grupy B, ewidentnie należy uzupełniać ich niedobory. Jednakże wybór odpowiedniego preparatu nie należy do prostych zadań. Na rynku jest dostępnych wiele suplementów witaminowych różniących się zawartością poszczególnych witamin oraz ich ilością. Dokonując selekcji odpowiedniego suplementu, warto wybierać preparaty kompleksowe, zawierające w składzie zrównoważoną dawkę poszczególnych witamin.

Preparaty B complex najważniejsze aspekty wyboru.  

Complex zawiera witaminy z grupy B w poszczególnych dawkach idealnie dopasowanych do dziennego zapotrzebowania organizmu ludzkiego.

Zatem wybór witamin B complex jest bezsprzecznie dobrą decyzją, która gwarantuje idealny poziom powyższych witamin przy ograniczeniu ryzyka doprowadzenia do hiperwitaminozy.

Witamina B complex zawiera bowiem w składzie bezpieczne ilości

 • witaminy B1, określanej również mianem tiaminy,
 • witaminy B2 (ryboflawiny),
 • niacyny, czyli witaminy B3.
 • Witaminy B4 nazywanej również choliną,
 • Kwasu pantotenowego, który jest witaminą B5.
 • Witaminy B6, czyli pirydoksyny.
 • Biotyny, która jest witaminą B7,
 • witaminy B8 nazywanej inozytolem.
 • Kwasu foliowego, czyli witaminy B9
 • oraz kobalaminy, czyli witaminy B12.  

Spis witamin z grupy B jest przede wszystkim czynnikiem determinującym wybór danego suplementu. Pomaga bowiem dokonać odpowiedniego wyboru zwłaszcza przy pojawieniu się niedoboru poszczególnych witamin z grupy B lub w okresach podwyższonego zapotrzebowania.  

Witamina B complex. Wskazania do suplementacji  

Szczególnym okresem, który ewidentnie wymaga zwiększonych dawek witamin z grupy B, jest bezsprzecznie okres ciąży i karmienia piersią. Ponadto do pięciu podstawowych wskazań należą

 1. zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego.
 2. Okres rekonwalescencji,
 3. choroba alkoholowa
 4. oraz wyniszczenie organizmu
 5. i choroby układu nerwowego.  

Ponadto przyjmowanie witamin B complex jest zlecane przy chorobach dermatologicznych takich jak czyraczność czy trądzik.  

Suplementacja witaminy B. Przeciwwskazania.  

Preparaty B complex nie są wskazane przede wszystkim przy nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Prócz tego szczególną ostrożność przy przyjmowaniu B complex powinny zachować osoby cierpiące na ciężką niewydolność nerek i hiperkalcemię, czyli nadmiar wapnia w organizmie. Natomiast w przypadku kobiet w okresie ciąży i laktacji zamiar suplementacji ewidentnie należy skonsultować z lekarzem.  

Krótkie podsumowanie.  

Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Ich suplementacja jest zatem jak najbardziej wskazana, jednakże przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Wybór preparatów B complex jest bezpieczny, ponieważ w trakcie zażywania w bardzo rzadkich przypadkach obserwuje się objawy hiperwitaminozy. Jednakże przy wystąpieniu nudności, wymiotów, mdłości, biegunek czy wzmożonej potliwości decyzję o przyjmowaniu suplementów zawierających witaminy z grupy B bezwarunkowo należy skonsultować z lekarzem.