Kolejna edycja programu "Czyste powietrze" otwiera możliwości dla 145 tys. rodzin polskich

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało informację, że od 22 kwietnia br. otwarte jest przyjmowanie wniosków na następną rundę programu „Czyste powietrze”. Mówi się, że fundusze przydzielone na ten cel wynoszą ogromną sumę 6,4 miliarda złotych.

Na realizację tego programu zaplanowano lata 2024-2029. Z niego skorzystać ma prawie 145 tys. gospodarstw domowych w Polsce. Ministerstwo przewiduje wymianę około 111 tys. starych źródeł ciepła oraz energooszczędną modernizację blisko 100 tys. budynków. To jednak nie wszystko, co nowa edycja programu ma do zaoferowania.

Zgodnie z wyjaśnieniem Pauliny Henning-Kloska, minister odpowiedzialnej za ten program, finansowe wsparcie będzie dostępne dla rozmaitych działań związanych z poprawą jakości powietrza i efektywności energetycznej. Dofinansowanie obejmuje między innymi wymianę starego, niewydajnego źródła ciepła na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, modernizację systemu grzewczego, ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi, a nawet zakup wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy montaż instalacji fotowoltaicznej.

Program 'Czyste Powietrze’ jest postrzegany jako znaczący krok w stronę poprawy jakości powietrza w Polsce, będąc jednocześnie szansą dla rynku grzewczego i fotowoltaicznego. Jeden z właścicieli firmy z branży energetycznej, AF Energy z Bełchatowa, podkreślił potencjał tego programu dla gospodarstw domowych – możliwość połączenia instalacji fotowoltaicznej z montażem pompy ciepła otwiera drogę do finansowego wsparcia, obniżenia kosztów energii oraz przyczynienia się do redukcji emisji CO2. Program zapewnia dotacje pokrywające znaczącą część kosztów takich instalacji, a także oferuje atrakcyjne pożyczki, co czyni te rozwiązania dostępne dla szerokiego grona odbiorców.