Kości dla psa – czy na pewno wiesz, jak je bezpieczne podawać?

Wszystkie psy kochają obgryzać kości. Te je relaksuje i odpręża. Nie trzeba być znawcą psich zwyczajów, żeby wiedzieć, że psy za nimi szaleją. Po prostu – każdy pies kocha jeść kości. Zawierają cenny wapń i kolagen, a także inne składniki odżywcze.

Nie wszystkie kości mogą być jednak podawane psom. Czy wiesz, jakie kości dla psa są bezpieczne?

Czy pies może jeść kości w formie surowej? Czy wolno podawać kości wieprzowe?

Dla niektórych może być t duże zaskoczenie, ale psu można podawać wyłącznie surowe kości. Kości poddane obróbce termicznej mogą spowodować uszkodzenia przewodu pokarmowego. Struktura kości po gotowaniu, smażeniu, czy pieczeniu zmienia się. Stają się bardziej łamliwe i kruche, a ostre kawałki są poważnym zagrożeniem. Kości gotowane z obiadu powinny trafić do kosza na odpady zmieszane, nie do miski Twojego psa. To spore ryzyko, którego nie warto podejmować. Wiele psów w ten sposób uszkadza ścianę żołądka, ostre kawałeczki mogą w skrajnych przypadkach stanowić zagrożenie życia psa.

Dobrą alternatywą są suszone, wędzone lub surowe kości. Najbardziej wartościowe będą kości z mięsem. Pamiętaj jednak, by nie podawać kości wieprzowych – ze względu na ryzyko choroby Aujuszkiego. Kości drobiowe są za to zbyt delikatne i kruche.

Warto kupować kości z internetowych sklepach zoologicznych. Będziesz mieć wtedy pewność, że kość dla psa została wybrana pod kątem bezpieczeństwa psa – Tobie pozostaje jedynie wybrać odpowiedni rozmiar.

Kości wołowe, kości cielęce – które będą najlepsze dla psa

Wśród bezpiecznych rodzajów kości nie ma wyborów lepszych i gorszych. Jest jeden warunek – koniecznie dobierz wielkość kości do możliwości Twojego czworonoga. Pupil nie powinien być w stanie połknąć kości, ale też nie może być ona zbyt duża. Kość o odpowiedniej wielkości zajmie pupila na długie godziny.

Kości nie powinny być wyjątkowo twarde, a szczególną ostrożność zachowaj w przypadku szczeniąt podczas wymiany zębów i psich seniorów. Gryzienie kości może uszkodzić delikatne ząbki szczeniąt, dlatego lepiej podawaj je starszakom – już po wyrośnięciu zębów stałych. Do gryzienia podczas wymiany zębów lepszy będzie miękki gryzak – np. miękka zabawka dla szczeniaków. Kości zmielone razem mogą być za to naturalnym suplementem, którym warto posypać karmę dla psa podstawową.

Każdy rodzaj mięsa różni się nieco pod kątem proporcji wartości odżywczych, ale pamiętaj, że dla każdego psa kości to zdrowe przekąski, a nie podstawa diety czworonoga. Nie podawaj ich też zbyt często – raz na kilka dni powinno być w sam raz. Podawanie psu kości w dużej ilości może prowadzić do zaparć – jak zwykle we wszystkim należy zachować umiar.

Czemu warto podawać psu kości do gryzienia

Gryzienie nie tylko pozwala zachować higienę jamy ustnej. Choć wiele osób podje swoim psom kości, by oczyścić ich zęby z płytki nazębnej, tego typu przysmaki działają na psy uspokajająco.

Gryzienie i żucie jest naturalną potrzebą psów. To dla ulubieńca sposób na odstresowanie się i wyciszenie. Kość dla psa może pomóc w skupieniu się, zwłaszcza jeżeli Twój pies jest bardzo reaktywny i szybko się pobudza. Pamiętaj też, że to zdrowy, bezzbożowy przysmak – to szczególnie ważne dla psów wrażliwych.

Przyznajemy jednak, że kość świetnie oczyszcza zęby z kamienia nazębnego. Prawdziwe kości mają co prawda specyficzny zapach mięsa, ale czego nie robi się dla ukochanego psa?