Na narty z biurem podróży – czy to się opłaca?

Planujesz zimowy urlop? Podczas niego wiele rodzin z dziećmi z pewnością wybierze się na narty, niektórzy samodzielnie, inni korzystając z ofert wyjazdów organizowanych przez przewoźników. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Wyjazd narciarski z przewoźnikiem – na czym polega?

Czym właściwie są zorganizowane wyjazdy na narty i snowboard? Można je nazwać swego rodzaju formą experiential travel, czyli formy podróżowania z przewoźnikiem, która polega na przeżywaniu i doświadczaniu różnego rodzaju atrakcji podczas wyjazdu. W lecie taka podróż oznacza np. łączenie urlopu z nurkowaniem czy wyprawami rowerowymi, w zimie właśnie z szaleństwami na stoku.

Tego rodzaju wyjazdy z roku na rok stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów i to z kilku powodów. Podstawowym czynnikiem przyciągającym klientów do tej formy zimowego wypoczynku jest jej wygoda. W ramach zorganizowanego wyjazdu na narty lub snowboard mamy bowiem od razu zapewnione m.in.:

    • transport – chyba, że oferta zakłada dojazd na miejsce we własnym zakresie;
    • noclegi – w obiektach o różnym standardzie w zależności od oferty;
    • wyżywienie – może być również w standardzie all inclusive;
    • skipassy – do wybranego ośrodka narciarskiego;
  • instruktorów narciarskich – dla dzieci i dorosłych w zależności od potrzeb, najczęściej porozumiewających się w języku polskim;
  • zniżki w wypożyczalniach – istotne, jeśli nie podróżujesz z własnym sprzętem narciarskim, lecz zamierzasz go wypożyczyć na miejscu;
  • ubezpieczenie narciarskiepolisa turystyczna może być w wersji podstawowej i obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie sportowe, NNW i assistance, ale może być rozszerzona np. o ubezpieczenie bagażu lub OC prywatne;
  • pomoc rezydenta – zawsze obecnego na miejscu i dbającego o udany wypoczynek turystów.

Wygoda jest więc niewątpliwa, sprawiając, że zorganizowany zimowy wyjazd to świetna opcja dla tych, którzy chcą się przede wszystkim dobrze podczas takiego urlopu bawić i nie zaprzątać sobie głowy niczym innym poza wypoczynkiem. Ale czy na tym zalety się kończą? A może taka forma podróżowania ma jakieś słabe strony?

Wady i zalety zorganizowanych wyjazdów na narty

Jak zawsze, można znaleźć zarówno plusy, jak i minusy korzystania z ofert zorganizowanych wyjazdów na narty i snowboard. Zacznijmy od tych pierwszych.

Zalety zorganizowanego wyjazdu zimowego

  • Wygoda – już podkreślana, ale trzeba to powtórzyć: zorganizowany wyjazd na narty oznacza, że sami jesteśmy pozbawieni “przyjemności” planowania, bo wszystkim zajmuje się za nas organizator.
  • Nie tracisz czasu – zero planowania, szukania ofert, zamawiania skipassów i biletów, załatwiania, sprawdzania itp. Ile to zaoszczędzonych godzin!
  • Mnogość atrakcji – w zależności od oferty zorganizowany wyjazd może obejmować nie tylko aktywności na stoku, ale np. dodatkowe atrakcje dla dzieci, zwiedzanie, imprezy itd.
  • Profesjonalizm – zależy oczywiście od biura podróży, ale w większości przypadków podczas takiego wyjazdu nie ma się do czego przyczepić, a jego uczestnicy są otoczeni najlepszą możliwą opieką.
  • Towarzystwo – zorganizowany wyjazd wiąże się też nierozerwalnie z możliwością poznania ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania i pasje.

Wady zorganizowanego wyjazdu zimowego

  • Brak swobody – dokładny plan i świetna organizacja to zalety, które jednak czasem mogą okazać się wadami. Zwłaszcza dla tych turystów, którzy wolą nie trzymać się sztywnych ram i harmonogramów podczas urlopu.
  • Cena – co tu dużo mówić, zorganizowany wyjazd zawsze oznacza wyższy koszt niż w przypadku podróżowania na własną rękę. Taka cena komfortu.
  • Męczące towarzystwo – niestety, ale w kwestii towarzyszy wyjazdu zorganizowanego nigdy nie można być niczego pewnym. Może trafi się znakomita grupa, a może ludzie, którzy uczynią urlop mało przyjemnym.
  • Niepotrzebne atrakcje – wybrałeś zorganizowany wyjazd, żeby w spokoju pojeździć na nartach i nie potrzebujesz innych atrakcji? Trudno, są w cenie, więc tak czy inaczej musisz za nie zapłacić.

Biorąc pod uwagę wymienione wady i zalety zorganizowanych wyjazdów na narty, sam musisz podjąć decyzję, co do takiego rodzaju urlopu. Oprzyj wybór na własnych potrzebach – jeśli zależy Ci na pełnej swobodzie i spontaniczności, to raczej nie dla Ciebie, ale jeśli wolisz mieć święty spokój i po prostu dobrze się bawić, może taka podróż jest właśnie dla Ciebie.

Wyjazd na narty z biurem podróży – o czym trzeba pamiętać?

Jeżeli należysz do tej grupy turystów, którzy wybrali zorganizowany zimowy wyjazd, musisz pamiętać o jeszcze kilku sprawach. Co prawda wszystkim zajmuje się za Ciebie przewoźnik, ale przecież przezorny zawsze ubezpieczony!

Co w takim razie powinieneś sprawdzić przed wyborem danej oferty? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na sposób dojazdu na miejsce. Własny transport może być wygodniejszy i pozwoli Ci zapłacić nieco mniej, ale z drugiej strony wydasz przecież swoje na benzynę.

Następnie sprawdź koniecznie, jak usytuowany jest wybrany przez przewoźnika hotel. Czy codzienne kłopotliwe dojazdy na stok są warte niższej ceny wyjazdu? No i nie zapomnij o trasach narciarskich w ośrodku – czy odpowiadają Twojemu poziomowi umiejętności?

Nie mniej ważne są koszty takiego wyjazdu, a zwłaszcza te dotyczące dodatkowych atrakcji i skipassów. Sprawdź, czy znajdują się one w cenie wyjazdu, czy może będziesz musiał za nie dopłacać na miejscu. Nie przegap też informacji na temat grupy docelowej wyjazdu – rodzinom z dziećmi, studentom, dorosłym, singlom itp. mogą być oferowane zupełnie inne rodzaje atrakcji.

Wreszcie koniecznie zwróć uwagę na warunki ubezpieczenia wyjazdu. Zwłaszcza na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, która powinna być odpowiednio wysoka, żeby pokryć wszystkie ewentualne wydatki (za granicą minimum 30 000 euro). Jeżeli coś nie będzie Ci odpowiadało, pamiętaj, że zawsze możesz dokupić prywatne ubezpieczenie narciarskie – na takiej ochronie nie warto oszczędzać!